Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
22.04.2019
Eskişehir’e Teknik Gezi Düzenleyen İki Orman Fakültesi Enstitümüzde

17/04/2019 tarihinde Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri Doktor Öğretim Üyesi Murat SARGINCI başkanlığında; 18/04/2019 tarihinde ise, Çankırı Karatekin Üniversitesi Orman Fakültesi öğrencileri Doktor Öğretim Üyesi Bora İMAL başkanlığında Eskişehir’e bir teknik gezi düzenleyerek, enstitümüzü ziyaret etti ve yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da iki orman fakültemiz, öğrencilerin okulda teorik olarak aldıkları bilgilerin uygulamaya aktarımı ve kullanımına dair bilgi ve tecrübelerini arttırmak için düzenledikleri teknik gezi programı çerçevesinde, Enstitü Müdürlüğümüzün konuğu oldu.

Gezi programı kapsamında kampüs alanı içerisinde yer alan “Kayaç Parkı” Enstitümüz Başmühendisi Dr. Nejat ÇELİK tarafından gezdirildi. Burada yer alan farklı yerlerden getirtilmiş ana kaya çeşitleri tanıtılarak özellikleri, verdikleri toprak türleri ve bitkilerin toprak istekleri hakkında genel bilgiler verildi.

Daha sonra Enstitü Müdürlüğümüze gelen katılımcılara, Başmühendis Dr. Aydın ÇÖMEZ laboratuvar çalışmaları ve yapılan analizler hakkında bilgi verdi. Gerek ormancılık gerekse peyzaj çalışmalarının başarılı olabilmesi için toprak ve bitki analizlerinin mutlaka yaptırılması, sonuçların sağlıklı bir şekilde yorumlanarak isabetli karar verilmesinin önemine vurgu yapıldı.

Diğer taraftan enstitümüzün konu bazında çalışan bir ARGE birimi olduğu belirtilerek, yürütülen proje çalışmaları hakkında da bilgiler verildi. Genel hatlarıyla enstitümüzü tanıyıp, yapılan çalışmalar hakkında fikir sahibi olan öğrenciler, enstitümüze ait kayaç koleksiyonunu gördükten sonra, Eskişehir Orman Fidanlık Müdürlüğünün fidan üretim çalışmalarını da yerinde inceledi.

Gezi sonunda Eskişehir’e düzenledikleri teknik gezinin oldukça verimli geçtiğini, edindikleri yeni bilgi ve gördüklerinin kendileri için çok faydalı olduğunu belirten öğrenci ve hocalarımıza, biz de çalışmalarında ve meslek hayatlarında başarılar diliyoruz.


Yazdır