Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
13.05.2019
Fidan Tipleri Projemizde Tohum Ekimlerini Tamamladık

Orman Genel Müdürlüğü Fidanlık ve Tohum İşleri Dairesi Başkanlığı ve Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğünün talebi üzerine hayata geçirilen Enstitü Müdürlüğümüzün “İç Anadolu Bölgesindeki, Sedir ve Karaçam Ağaçlandırmalarında, Yetişme Ortamı Özelliklerine Göre Farklı Fidan Tipi ve Dikim Zamanı Uygulamalarının Ağaçlandırma Başarısına Etkisi” adlı proje çalışmasında kullanılacak fidanların üretimlerine başlandı. Bu amaçla çıplak köklü fidan üretimi için arazide yastığa; kaplı fidan üretimi için de tüpe ve portray kaplara sedir ve karaçam tohumları ekildi.

Projenin amacı, farklı yetişme ortamlarında yapılacak sedir ve karaçam ağaçlandırmaları için en uygun fidan tipini ve dikim zamanını belirlemektir. Ayrıca bu proje kapsamında ağaçlandırma maliyetleri de hesaplanarak, değerlendirilecektir.

Projede kullanılacak Afyonkarahisar-Hocalar Orijinli karaçam ve Afyonkarahisar-Sultandağı Orijinli Toros sediri fidanlarının fidanlıkta yetiştirilme aşaması tamamlandıktan sonra ağaçlandırma sahalarına nakledilerek dikimleri yapılacak ve arazideki gelişimleri takip edilecektir. 


Yazdır