Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
20.05.2019
Enstitü Müdürlüğümüzün Kütüphanesi Modernleştirilerek Yenilendi

1963 yılında Türkiye’nin ilk Orman Toprak Tahlil Laboratuvarı olarak kurulan Müdürlüğümüz, 1999 yılında Orman Toprak ve Ekoloji Araştırmaları Enstitüsüne dönüştürülerek, araştırma kurumu haline getirildi.

Kuruluşundan günümüze kadar kütüphanemiz her geçen gün çeşitlendi, zenginleşti. Özellikle kurucu Müdürlerimizden Turhan GÜNAY’ın çabaları ile yaklaşık 30 yıl boyunca birçok yerli ve yabancı kitap temin edildi. Orman Yüksek Mühendisi İhsan IŞIKLI (1919-2004) 1980’li yıllar öncesinde kütüphanemize 850 adet kitap bağışında bulundu. Yine Orman Yüksek Mühendisi Nejat KAYIN 1991 yılında 1227 adet kitap bağışı ile kütüphanemizi daha da zenginleştirdi. Meslektaşlarımızın bu katkılarından dolayı 1992 yılında kütüphanemize “İhsan IŞIKLI- Nejat KAYIN Kitaplığı” ismi verildi.

Enstitü Müdürümüz Dr. Ş. Teoman GÜNER’in kütüphanemizin daha verimli kullanılması gerektiğini ifade etmesinin ardından, Enstitü Müdür Yardımcımız Özgür KİRACIOĞLU’nun koordinasyonunda 2018 yılı içerisinde konu ile ilgili çalışma başlatıldı. Başmühendis Dr. Nejat ÇELİK tarafından kitap ve yayınlarımız elden geçirilerek tasnif edildi. Kütüphanenin tüm tefrişatı yenilendi. Sınıflandırılan kitaplar yayın takip numarası verilerek, raflardaki yerlerini aldı ve yayın bilgileri bilgisayar ortamına aktarıldı.  Müdür Yardımcımız Özgür KİRACIOĞLU tarafından ayrıntılı bir “Kütüphane Takip Programı” yapılarak, yayınların kayıt altına alınması, değişik kriterlere göre kolayca taranarak bulunması ve fiziki takibi sağlandı.

Halen 4000 civarında yayını içeren kütüphanemizi personelimizin ve konu ile ilgilenen tüm meslektaşlarımızın kullanımına sunmaktan mutluluk duyuyoruz.​


Yazdır