Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
29.05.2017
Kekik ve Dağ Çayı Adıyla Toplanan Üç Aromatik Bitkinin Uçucu Yağ Miktarına Etki Eden Yetişme Ortamı Faktörlerini Belirliyoruz


2014 yılında başlanılan “Kekik ve Dağ Çayı Adıyla Toplanan Üç Aromatik Bitkinin (Sideritis condensata Boiss. & Heldr., S. pisidica Boiss. & Heldr. ve Origanum minutiflorum O. Schwarz & P.H.Davis) Uçucu Yağ Miktarı ile Yetişme Ortamı Özellikleri Arasındaki İlişkiler” adlı proje, çalışmaları Enstitümüz ve Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi işbirliğiyle devam etmektedir.
 
Projede, 3 endemik türümüz olan Sideritis pisidica (eldiven çayı), S. condensata (kozalı kekik, dağ çayı) ve Origanum minutiflorum (toka kekik, eşek kekiği)’un uçucu yağ verimi ve kimyasal bileşenleri ile yetişme ortamı arasındaki ilişkiler araştırılmaktadır.
 
Sideritis türlerinin uçucu yağları, gerek genetik özellikleri gerekse yetişme ortamı farklılıklarından kaynaklanan değişik içerik ve oranlarda kimyasal bileşikler içermektedir. Yapılan çalışmalar Origanum minutiflorum’un kimyasal bileşenler açısından en fazla karvakrol ihtiva ettiğini göstermiştir.
 
Çalışma sonucunda bu türlerin yetişme ortamı istekleri ve yetişme ortamı farklılıklarının uçucu yağ verimi ve kimyasal bileşenleri üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığı ortaya konulacaktır.


Yazdır