Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
20.04.2018
Mera Projemizde İlk Sonuçlar Alınmaya Başlandı

Enstitü Müdürlüğümüzün “Zayıf ve Orta Durumdaki İç Anadolu Bozkır Meralarının Islahı Üzerine Araştırmalar” adlı projesinde, 2018 yılı arazi çalışmalarına başlandı.

Projede, çeşitli ıslah yöntemleri (gübreleme, tohum ekimi)  uygulanarak, bozkırdaki zayıf ve orta durumdaki meraların ıslahında, hangi yöntemin daha iyi sonuç vereceği belirlenecektir.

Proje kapsamında, 2017 yılında saha ihataya alınarak, arazi hazırlığı yapılmış, tohum ekimi ve gübreleme çalışmaları tamamlanmıştır. 2018 yılında iş programında belirlenen takvime göre arazi çalışmalarına devam edilecektir.

2018 yılı vejetasyon döneminin başlamasıyla birlikte, ilk sonuçlar da alınmaya başlanmıştır. Örnek alanlarda yapılan ön değerlendirmede; orta durumdaki meralarda ot veriminde gübrelemenin etkili olduğu ve korunganın yoncaya göre daha iyi çimlenip, geliştiği görülmüştür. Zayıf mera da ise toprak işlemenin, karışık tohum ekiminin ve herbisit uygulamasının; ot verimi, çimlenme ve bitki gelişimi bakımından önemli sonuçlar verdiği gözlemlenmiştir.

Proje tamamlandığında, bozkırdaki orta ve zayıf durumdaki meraların ıslahında uygulanacak yöntemler ve sonuçları ortaya konulduğu gibi, hayvancılık için ucuz maliyetli yem ihtiyacının karşılanmasına da katkı sağlanacaktır.


Yazdır