Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
03.09.2018
Genel Müdürümüz Eskişehir’de

 

01.09.2018 tarihinde Sakarya Orman Bölge Müdürlüğündeki programını tamamlayan Genel Müdürümüz Sayın Bekir KARACABEY ve beraberindeki heyet, koordinatörlüğünü OGM Araştırma Uygulamaları ve Yayım Şube Müdürü Murat BAŞAr’ın yaptığı, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ve Orman Toprak ve Ekoloji Araştırmaları Enstitü Müdürlüğünce ortaklaşa yürütülen orman artıklarından biyoenerji elde edilmesine yönelik demo çalışmayı görmek üzere, Fidanlık kampüs alanına geldi. Ziyarette, Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Dairesi Başkanı Emin ŞİMDİ ile Fidanlık ve Tohum İşleri Dairesi Başkanı Salim SIĞIRCI da hazır bulundu.
 
Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep TEMEL, Enstitü Müdürü Dr. Ş.Teoman GÜNER, Orman Bölge Müdür Yardımcıları, Fidanlık Müdürü ve tüm çalışanlar tarafından karşılanan Genel Müdürümüz ve beraberindekiler Fidanlık kampüs alanında tesis edilen çalışmayı inceledi.
 
“Jean Pain Metodu” ile bitkisel ve orman atıklarının çürütülmesi suretiyle ısı ve metan gazı üretilmesi amaçlanan çalışmada 18 ay boyunca sıcak su ve metan gazı da üretilmesi planlanmıştır. Kurulan tesis ile sıcak su elde edilmiş, musluklara ve kalorifer sistemine verilerek ısınma sağlanmıştır. Gaz üretimi ile ilgili depolama ve güvenlik koşullarının sağlanmasını takiben, biyogaz üretimine de başlanacaktır.
 
Tesis hakkında bilgi alan Genel Müdürümüz Bekir KARACABEY, tesisin ekonomik olup olmadığı ve orman köylerinde kullanılıp kullanılamayacağı konusun araştırılması talimatını verdikten sonra personelle bir araya gelerek, sorunları dinleyip, tavsiyelerde bulundu.

Sayın KARACABEY, ARGE birimlerince yürütülen araştırma çalışmalarının, uygulama birimlerine aktarılması, uygulama birimlerinin bundan faydalanması ve koordinasyon halinde bulunulmasının önemine vurgu yaparak, yapılan çalışmalardan duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Eskişehir’e tekrar geleceğini söylenen Genel Müdürümüz, geç saatlerde Ankara’ya döndü.


Yazdır