Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
13.09.2018
Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ Enstitümüzde

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ incelemelerde bulunmak üzere 13.09.2018 tarihinde, Bakan Yardımcısı Sayın Akif ÖZKALDI ve Orman Genel Müdürü Sayın Bekir KARACABEY ile birlikte Enstütümüze geldi. Bakanımızı, Eskişehir Valisi Özdemir ÇAKACAK, Eskişehir Milletvekilleri Harun KARACAN, Prof. Dr. Nabi AVCI, Prof. Dr. Emine Nur GÜNAY, siyasi ve resmi kurum temsilcileri ile basın mensupları karşıladı.

Bakanımız Sayın Dr. Bekir PAKDEMİRLİ ve beraberindeki heyet ilk olarak, OGM Araştırma Uygulamaları ve Yayım Şube Müdürü Murat BAŞAR’ın koordinatörlüğünde, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ve Orman Toprak ve Ekoloji Araştırmaları Enstitü Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen, orman ve bitkisel artıklardan biyoyakıt elde edilmesi amacıyla Orman Fidanlığında tesis edilmiş olan çalışmayı inceledi. Çalışma sonunda sıcak su ile ısıtılan binayı gezerek, tesisat hakkında bilgi aldı.

Daha sonra Enstitü Müdürlüğümüze geçildi. Enstitü Müdürü Dr. Ş. Teoman GÜNER tarafından Enstitü çalışmaları hakkında bilgi verildi. Ardından, laboratuvarlar gezildi, yapılan analizler hakkında bilgi alınarak, kayaç koleksiyonu incelendi. Fidanlık kampüs alanı içerisinde kurulan Kayaç Parkını da gezen Bakanımıza, Enstitümüz Başmühendislerinden Dr. Nejat ÇELİK parkın tanıtımını yaptı.

Fidanlık çalışmaları hakkında da bilgi alan Bakanımız, incelemelerini tamamlamasının ardından, yaptığı değerlendirme konuşmasında, Eskişehir’de demo olarak yapılan orman ve bitkisel artıklardan biyoyakıt elde edilmesi çalışmasının başarı ile sonuçlandırılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Bu çalışmanın, orman köylerinin ortak kullanım alanlarının ısıtılması, sıcak su ihtiyacının karşılanması ve biyogaz elde edilmesi amacıyla yaygınlaştırılması talimatını vererek, emeği geçen herkese teşekkür edip, ilimizden ayrıldı.
 


Yazdır