Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
27.09.2018
Cumhurbaşkanımızın ve Bakanımızın Danışmanları ile Genel Müdürümüz Eskişehir’de


Cumhurbaşkanımızın Başdanışmanları Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU ve Sümeyra Merve KILINÇ ile Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir PAKDEMİRLİ’nin Danışmanı Selim GENÇLER incelemelerde bulunmak üzere, Genel Müdürümüz Bekir KARACABEY ile birlikte 26.09.2018 günü Enstütümüzü ziyaret etti. Ziyarette Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep TEMEL ile Bölge Müdürlüğü, Fidanlık Müdürlüğü ve Enstitü Müdürlüğü personelleri de hazır bulundu. Program, Enstitü Müdürü Dr. Ş. Teoman GÜNER’in Enstitü çalışmaları ve bakanımızın talimatlarıyla kurulan biyoyakıt tesisi, Başmühendis Dr. Nejat ÇELİK’in kayaç parkı hakkında brifing vermesiyle başladı. Daha sonra kurulumu OGM Araştırma Uygulamaları ve Yayım Şube Müdürü Murat BAŞAR’ın koordinatörlüğünde, Eskişehir Orman Bölge Müdürlüğü ve Orman Toprak ve Ekoloji Araştırmaları Enstitü Müdürlüğü işbirliği ile gerçekleştirilen, orman ve bitkisel artıklardan biyoyakıt elde edilmesine yönelik arazide tesis edilmiş olan çalışma inceledi. Çalışma sonunda elde edilen sıcak su ile ısıtılan sera ve bina gezilerek tesisat hakkında bilgi verildi. Diğer taraftan yine ahır gübresinden biyogaz elde edilmesi için kurulan tesis de yerinde görülerek, basit bir düzenekle depolanan biyogaz çakmakla yakılarak test edildi.

Hemen akabinde Enstitü Müdürlüğümüze geçildi. Enstitü faaliyetleri, laboratuvar çalışmaları ve yapılan analizler hakkında Enstitü Müdürü Dr. Ş. Teoman GÜNER tarafından bilgi verilerek laboratuvarlar gezdirildi. Ayrıca Enstitü Müdürlüğümüz kayaç koleksiyonu ile geçmişte kullanılan laboratuvar alet ve makinalarından yer aldığı adeta tarihi bir müze olan nostaljik koleksiyon incelendi. Enstitü girişinde yer alan ve yüzlerce tarihi olaya şahitlik eden 520 yaşındaki karaçam kütüğü de heyetin ilgisini çekti. Enstitümüzdeki incelemenin ardından fidanlık kampüs alanında kurulan Kayaç Parkını da gezen heyete Enstitümüz Başmühendislerinden Dr. Nejat ÇELİK park hakkında bilgi verdi.

Daha sonra Fidanlık Müdürü İzzet BOLATKIRAN tarafından fidanlık çalışmaları hakkında bilgi verildi ve yapılan çalışmaların görülmesinin ardından incelemelerini tamamlayan danışmanlar Eskişehir’de yapılan faaliyetlerden duydukları memnuniyeti dile getirerek ilimizden ayrıldı.
 


Yazdır