Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
18.10.2018
Aralamaların Karbon Stoklarına Etkisi Projesinde Arazi Çalışmaları İvme Kazandı

Enstitü Müdürlüğümüzün, “Karaçam Ağaçlandırmalarında Aralamaların Karbon Stoklarına Etkisi” Projesinde, iş akım planına uygun olarak başlanılan arazi çalışmaları hızlandı. 

Afyonkarahisar İli Sandıklı İlçesi Akdağ Tabiat Parkı sınırlarında bulunan karaçam ağaçlandırma alanında yürütülen çalışmada, ilk olarak deneme desenine uygun olarak, silvikültürel müdahalelerin yapılacağı deneme alanları tespit edilerek, çevrilmiştir. Toprak ve ölü örtü örnekleri alındıktan sonra ağaçlarda morfolojik ölçümler yapılarak, çıkarılacak ağaçlar belirlenmiştir. Daha sonra belirlenen ağaçlar kesilerek sahadan uzaklaştırılmış, saha içerisinde yer alan 4 cm’den küçük ibre, dal, kabuk, kozalak, vb. artıklar homojen bir şekilde yayılarak sahaya serilmiştir.  Son olarak alanın tamamı kafes telle çevrilerek,  koruma altına alınmıştır.

Beş yıl sonra tamamlanması planlanan çalışma sonucunda karaçam ağaçlandırma alanlarında farklı şiddetteki aralamaların bitkisel kütle, toprak ve ölü örtü karbon stoklarına etkisi belirlenecektir.  Böylece en fazla karbon birikiminin sağlandığı aralama şiddeti belirlenerek, ormanların karbon depolama amaçlı işletilmesine katkı sağlanacaktır.


Yazdır