Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
14.11.2018
GELECEĞİN ORMAN MÜHENDİSLERİ ENSTİTÜMÜZDE

​Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölümü öğrencileri, Fakülte Dekanı Prof. Dr. Mustafa YILMAZ, Prof. Dr. Temel SARIYILDIZ ve Dr. Öğretim Üyesi Salih PARLAK’ın da katıldığı teknik gezi kapsamında enstitümüze geldi.

12.11.2018 tarihinde gerçekleşen ziyarette ilk olarak, Enstitü Müdürü Dr. Ş. Teoman GÜNER Enstitünün tanıtımını yaparak, kurumun toprak ve ekoloji konularında Türkiye genelinde faaliyet gösteren bir ARGE birimi olduğuna vurgu yaptı. Başmühendislerinden Dr. Aydın ÇÖMEZ enstitü laboratuvarları, kullanılan cihazlar ve analiz yöntemleri hakkında bilgi vererek, ormancılık çalışmalarında toprak, bitki ve su analizlerinin yaptırılmasının önemine değindi. Öğrencilerin ilgisini çeken Enstitü kayaç koleksiyonu incelenerek, ana kayaların toprak verme özellikleri hakkında bilgi verildi.

Akabinde Enstitümüz Başmühendisi Dr. Nejat ÇELİK tarafından, Eskişehir Fidanlık Müdürlüğü kampüs alanı içerisinde tesis edilen “Kayaç Parkı” katılımcılara gezdirildi. 81 ilden getirtilen ana kayalar ile ayırt edici özellikleri hakkında bilgi verilmesinin ardından, Eskişehir Orman Fidanlığında fidan ve tohum üretimine yönelik çalışmalar ve tesisler incelendi.

Okulda teorisini aldıkları bilgilerin uygulamaya nasıl aktarılıp, kullanıldığı hakkında fikir sahibi olan geleceğin orman mühendisleri, karşılıklı sorulan soru ve verilen cevaplarla teori ile pratiği harmanladı. İncelemelerin tamamlanmasının ardından, yapılan gezinin çok verimli geçtiğini, Eskişehir’de olmaktan ve yapılan çalışmaları yerinde görmekten duydukları memnuniyeti dile getiren öğrenci ve hocalarımıza biz de çalışmalarında başarılar diliyoruz.
 


Yazdır