Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
28.11.2018
Enstitü Müdürlüğümüzün 2018 Yılı Teknik Kurul Toplantısı Yapıldı

Orman Toprak ve Ekoloji Araştırmaları Enstitüsü Müdürlüğünün,  2018 Yılı Çalışma Raporu ve 2019 Yılı Çalışma Programının görüşüldüğü, Olağan Teknik Kurul Toplantısı,  27 Kasım 2018 günü Enstitümüz Dr. A. İhsan EFEOĞLU Konferans salonunda yapıldı.

Toplantıya, Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep TEMEL, ÇEM Genel Müdürlüğü Etüt ve Proje Daire Başkanı Beytullah FİDAN, Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesinden Prof. Dr. Turan SÖNMEZ ve Prof. Dr. Temel SARIYILDIZ,  Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi Orman Fakültesinden Prof. Dr. Kürşad ÖZKAN, Osmangazi Üniversitesi Ziraat Fakültesinden Prof. Dr. Halil İbrahim ÖZKOVAN, Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden Prof. Dr. Temel ÖZEK ve Doç. Dr. Gülmira ÖZEK, OGM, ÇEM ve Orman Bölge Müdürlüklerinden Şube Müdürleri,  mühendisler ve Enstitü Müdürlüğümüz teknik personeli katıldı.   

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının ardından Enstitü Müdürü Dr. Ş. Teoman GÜNER bir açılış konuşması yaparak, teknik kurul toplantısına yoğun bir katılım olmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi.  Ardından Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep TEMEL Eskişehir’de bir araştırma enstitüsünün bulunmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek,  işbirliği halinde güzel çalışmalara imza atıldığını belirtti. ARGE çalışmaların ormancılığımıza sağladığı katkılardan söz ederek, proje sonuçlarının uygulama birimlerine tanıtılmasının önemine vurgu yaptı.

ÇEM Daire Başkanı Beytullah FİDAN da bir konuşma yaparak Enstitü Müdürlüğümüzce gerçekleştirilen çalışmaların kendi çalışma konularını direkt ilgilendiren ulusal düzeyde veriler içeren kıymetli çalışmalar olduğunu ifade etti. Bursa Teknik Üniversitesi Orman Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Temel SARIYILDIZ da söz alarak, üniversite camiası olarak, orman teşkilatıyla bir arada olmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek,  yapılan çalışmaların önemine vurgu yaptı ve her zaman işbirliğine hazır olduklarını belirtti.   

Enstitü Müdürü Dr. Ş. Teoman GÜNER’ in enstitü faaliyetlerini tanıtan sunumunun ardından 2018 yılında sonuçlandırılan projelerin sonuç raporları ve 2019 yılı için hazırlanan yeni projelerin sunularına geçildi. Katılımcıların fikir ve eleştirileri de alınarak,  enstitü çalışmalarından uygulamacı birimlerin ne şekilde faydalanabileceği konularına da yer verilerek, projeler değerlendirildi.

Sonuçlandırılan Projeler:

1- Sahil Çamı (Pinus pinaster Ait.) Ağaçlandırmalarının Gelişimi ile Yetişme Ortamı Özellikleri Arasındaki İlişkiler

2-  Karaçam Ağaçlandırma Alanlarında Toprak ve Ölü Örtüde Karbon Stoğu Değişimleri

3-  Karaçam Ağaçlandırma Alanlarında Besin Stoklarının Belirlenmesi

4- Ağaçlandırmaya Uygun Olmayan Yüksek Eğimli Alanlarda Dört Kanatlı Tuz Çalısının (Atriplex  canescens (Pursh) Nutt.) Erozyonu Önlemedeki Etkisi (Eskişehir Örneği)

5- Karaçam (Pinus nigra Arnold. subsp. pallasiana (Lamb.) Holmboe.) Ayıklama Kesimlerinin Toprak Solunumu ve Mikrobiyal Özelliklere Etkileri

Yeni Hazırlanan Projeler; 

1- Tarla Koşullarında Yetiştirilen Sideritis pisidica Popülasyonlarının Herba ve Uçucu Yağ Verimleri ile Kimyasal Bileşikleri ve Antioksidan Aktiviteleri

2- Karaçam Ağaçlandırmalarında Aralamaların Dökülme İle Ölü Örtüye Giren Karbon ve Besin Maddesi Miktarlarına Etkisi

 3- Sedir Ağaçlandırma Alanlarında Farklı Silvikültürel Müdahalelerin Ekosistemdeki Besin Stoğuna Etkisi

4- Ülkemizde doğal olarak yayılan Saf Ak Huş (Betula pendula) meşçerelerinin Gelişimi İle Yetişme Ortamı Özellikleri Arasındaki İlişkiler

Enstitü Müdürlüğü tarafından halen yürütülmekte olan 15 adet proje ile ilgili görüşlerin alınmasının ardından genel bir değerlendirme yapılarak, 2018 Yılı Olağan Teknik Kurul Toplantısının ülkemiz ormancılığına hayırlı olması temennileriyle toplantı sona erdi.​


Yazdır